Młodzież i zwierzęta

Przedszkolaki i myśliwi.

W dniu 15 czerwca 2010 roku zorganizowano spotkanie z dziećmi z Przedszkola Publicznego Nr 2 w Kamiennej Górze. W spotkaniu uczestniczyło 21 dzieci w wieku 5 do 6 lat, wychowawczyni grupy Helafumpy pani Maria HYPŚ, opiekunka pani Mirosława MÓL oraz prezes Koła Łowieckiego KNIEJA Lubawka kol. Henryk Kubieniec.

Inspiracją do spotkania stało się dość typowe dla naszych czasów zdarzenie, zaobserwowane nad stawem wodnym o wielkości 2 ha.

Staw leży prawie w centrum Kamiennej Góry. Z północno-wschodniej strony otoczony jest domkami jednorodzinnymi. Pozostała część linii wodnej jest dostępna dla mieszkańców miasta i wędkarzy. Z uwagi na bardzo przyjazne środowisko, akwen ten stał się ostoją dla wielu gatunków ptactwa wodnego. Gnieżdżą się tu masowo kaczki krzyżówki, łabędzie, bociany, perkozy, czaple i kurki wodne. Nie brakuje również drapieżników wodnych. Już kolejny rok obserwujemy młode pisklęta pod baczną opieką dorosłych ptaków. Miejsce to ostatnio stało się ulubionym kąpieliskiem dla młodzieży. Wcześniej czy później musiało dojść do niezamierzonego starcia przyrody z człowiekiem.

Siedząc nad brzegiem akwenu, karmiłem i podziwiałem młode łabędzi i kurek wodnych, które za ostoję wybrały sobie wolny brzeg po przeciwnej stronie. Po pewnym czasie w tym miejscu pojawiła się grupa młodych ludzi w wieku 8 do 12 lat, pragnąca się ochłodzić w wodzie. Był upalny dzień. Okazało się że nie jest to takie proste. Dorosły łabędź samiec strosząc pióra, nie pozwolił zbliżyć się młodzieży do linii wody. Zaczął ich wściekle atakować. Dla nas myśliwych to zrozumiałe zjawisko, on bronił piskląt. Jednak młodzieńcy postanowili się wykąpać za wszelką cenę. W ruch poszły kamienie. Był to dla mnie niesamowicie przykry widok. Oto grupa dorastających ludzi zachowuje się w sposób niegodny, szuka najprymitywniejszego sposobu do osiągnięcia celu. Moja reakcja była natychmiastowa. I tu zostałem zaskoczony po raz drugi. Młodzieńcy zwróconą uwagę o niestosownym zachowaniu przyjęli ze zrozumieniem, przerwali nierówną walkę. Na ich twarzach można było zauważyć wstyd.

Najwyraźniej nie zdawali sobie do końca sprawy z tego, jak niestosowne było ich zachowanie. Stado łabędzi odprowadziłem przy pomocy karmy na przeciwny brzeg, umożliwiając młodym ludziom kąpiel. Na koniec przyrzekli mi, że tą metodę będą stosować w przyszłości i nigdy nikt z nich nie rzuci do ptaka kamieniem. Pozostaje mi w to wierzyć. To my poprzez przekaz kształtujemy postawy, mówimy co dobre, co złe. Aby do takich zdarzeń dochodziło w przyszłości jak najrzadziej, postanowiłem zorganizować spotkanie z młodymi ludźmi dokładnie w tym samym miejscu. Mam nadzieję, że tych 21 przedszkolaków zrozumiało przekaz i w rozmowach w grupach, doznane wrażenia przekażą kolejnym.

Do edukacji wykorzystałem trofea myśliwskie i preparowane zwierzęta zgromadzone przez członków koła KNIEJA Lubawka,  eksponowane w domku myśliwskim, właśnie nad tym stawem. W przekazie bardzo pomocne okazały się materiały edukacyjne – Myśliwi dzieciom, wydawane przez Zachodni Poradnik Łowiecki.

Spotkanie z młodzieżą miało charakter edukacyjno-rozrywkowy. Były ciastka, napoje i lody. Były gry zręcznościowe. Młodzież okazała się być bardzo dobrze przygotowana przez opiekunów z zachowań wymaganych przy kontakcie ze zwierzętami, z zaciekawieniem chłonęła wiedzę. Wymusili na mnie kolejne spotkanie, tym razem zimowe, połączone z dokarmianiem. Osobiście przyrzekli, że jesienią zbiorą kasztany, żołędzie na to dokarmianie.

Henryk Kubieniec

Koło Łowieckie KNIEJA Lubawka.

Kamienna Góra, 17.06.2010 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s