„Durlakowe Rogi” grają kolędy

W dniu 23 stycznia 2011 roku członkowie zespołu sygnalistów myśliwskich Durlakowe Rogi, uczestniczyli na zaproszenie Ks. Mariana Kopko – Kustosza Sanktuarium w Krzeszowie we mszy świętej,  grając w Bazylice Mniejszej kolędy na rogach myśliwskich. Kontakty z duszpasterzami mają wieloletnią tradycję. Tam bowiem wielokrotnie myśliwi ziemi kamiennogórskiej, rozpoczynają sezony łowieckie mszą dziękczynną za pomyślność myśliwych i łowów. Relację z ostatniej mszy przygotowaną przez kol. Jana Rokosza, można zobaczyć na stronie internetowej PZŁ Jelenia Góra.
Więcej o mszy: http://www.pzljeleniagora.republika.pl/index1.html

Przygotowania do zaprezentowania się zespołu w tej niecodziennej roli, trwały wiele tygodni pod przewodnictwem kapelmistrza kol. Bogusława Rupa.
Spotkanie rozpoczęto od omówienia szczegółów z księdzem proboszczem i organistą. W czasie rozmów panowała doniosła atmosfera. Widać było na uczestnikach skupienie i determinację, aby koncert zapadł słuchaczom w pamięci. Członkowie zespołu sygnalistów myśliwskich Durlakowe Rogi, wielokrotnie koncertowali w Bazylice z muzyką myśliwską. Jednak to nowe wyzwanie miało w sobie dreszczyk emocji.
Więcej o Durlakowych Rogach: http://lesnikjar.republika.pl/durlakowe_rogi.htm

Sygnaliści myśliwscy nadali nabożeństwu i liturgii niezapomnianą oprawę muzyczną. Kolędy w tym nowym wykonaniu brzmiały majestatycznie i donośnie. Mam wrażenie, że na długo zapadły w pamięci wiernym uczestniczącym we mszy. Myśliwi sprostali zadaniu, dając wyraźny sygnał, że warto kultywować tradycję łowiecką i w działaniu łączyć się ze społecznością lokalną. Na zakończenie, Ks. Marian Kopko – Kustosz Sanktuarium, serdecznie podziękował sygnalistom myśliwskim za wspaniały koncert, zapraszając ich jednocześnie na kolejne uroczystości, związane z odnową kościoła na Górze św. Anny.
Cały koncert został zarejestrowany przez telewizję kablową TVKG i będzie emitowany w sieci telewizji kablowych naszego regionu. Informacje o koncercie kolęd granych na rogach myśliwskich, ukażą się również w serwisach krajowych. Również na tej stronie zamieścimy krótki film z tej uroczystości.

Kilka istotnych informacji o Bazylice Mniejszej w Krzeszowie.
Leży ona na granicy naszego obwodu myśliwskiego (Knieja Lubawka). Jest to wspaniały zabytek klasy „O”, Obecnie trwa drugi etap renowacji o wartości 26 mln zł. Środki unijne pozyskane na te prace to 22 mln zł. Resztę finansuje Kuria legnicka.
Świątynia NMP w Krzeszowie została podniesiona do godności Bazyliki Mniejszej przez papież Jana Pawła II w 1998 roku.
Przywileje związane z posiadaniem tytułu Bazyliki Mniejszej:
„Wierni, którzy nabożnie będą nawiedzać bazylikę i uczestniczyć w niej w jakimś obrzędzie lub przynajmniej pomodlą się słowani Modlitwy Pańskiej i odmówią wyznanie wiary, mogą dostąpić odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, przystąpienie do Stołu Pańskiego i modlitwa w intencji Ojca Świętego), w następujących dniach:
– w rocznicę nadania kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej – 18 kwietnia,
– w rocznicę koronacji przez Ojca Świętego obrazu M.B. Łaskawej,
– w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła,
– w rocznicę poświęcenia Bazyliki,
– w uroczystość Wniebowzięcia N.M. Panny,
– raz w roku, w dniu wybranym przez każdego z wiernych.

Dominujący swoją wielkością klasztor oraz Bazylika jest charakterystycznym elementem krajobrazu widzianym z wielu okolicznych miejscowości. Obecnie kompleks jest śląskim zabytkiem klasy „0”. Więcej informacji:

http://www.opactwo.eu/pl/index.php

http://www.zabytki.portalion.pl/bazylika/bazylika.html

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s