Galeria

„Dzieci przyjaciółmi przyrody” Mieroszów 2013

W dniu 14 czerwca 2013 roku odbyło się kolejne spotkanie myśliwych, pszczelarzy i strażaków z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Mieroszowie. Uczestników spotkania gościli na swoim terenie członkowie Rodzinnego Ogrodu Działkowego Przyszłość w Mieroszowie. Było to wspaniałe święto przygotowane dla dzieci z okazji m. innymi Dnia Dziecka.
Uczestnicy spotkania zgromadzili się na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej Mieroszów, gdzie prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego Przyszłość pan Adam Kołpak przywitał zaproszone dzieci i delegacje działkowców, myśliwych, strażaków i pszczelarzy oraz władz samorządowych miasta Mieroszów z Burmistrzem Miasta panem Andrzejem Laszkiewiczem i Przewodniczącym Rady Miasta panem Ryszardem Gubernat na czele. Rozpoczęcie obchodów poprzedził efektowny wjazd na sygnałach wozów strażackich OSP z Mieroszowa. Zastępowi strażaków przewodził ich dowódca pan Tomasz Mordoń. Po oficjalnej ceremonii otwarcia i odegraniu myśliwskiej fanfary, wszyscy udali się na teren ogrodów działkowych, gdzie w centralnej części członkowie Koła łowieckiego KNIEJA Lubawka wraz z działkowiczami i strażakami wykonali kolejne obiekty ścieżki dydaktycznej – ambonę i okazałe palenisko otoczone ławami. Tym samym powstał na terenie ogrodzonym piękny plac rekreacyjno-edukacyjny z nagłośnieniem. Tradycyjnie przygotowaliśmy stoiska edukacyjne pod namiotami, gdzie młodzież mogła się zapoznać z eksponatami wystawowymi:
myśliwi zgromadzili zwierzęta preparowane, wydawnictwa edukacyjne o drzewach i grzybach, tablice edukacyjne o zwierzętach, urządzeniach łowieckich, gospodarce leśnej, ekologii i zwyczajach myśliwskich. Zaprezentowaliśmy młodym ludziom muzykę myśliwską, opowiedzieliśmy o myślistwie i łowiectwie. Każde z dzieci otrzymało książki o lasach i przyrodzie oraz słodycze ufundowane przez prezesa SOPP Polska pana Waldemara Dworznika,
działkowcy prezentowali sprzęt do pielęgnacji ogrodów, literaturę fachową i historię ogrodów działkowych. Prezes działkowiczów pan Adam Kołpak opowiedział o działalności stowarzyszenia działkowców, zwyczajach i satysfakcji, jaką daje praca na rzecz przyrody,
pszczelarze przygotowali wszystko co pomaga zrozumieć proces produkcji miodu – ule, stroje ochronne, pomoce do uzyskiwania miodu, literaturę i wiele informacji o zagrożeniach w populacji pszczół. Uczniowie usłyszeli bardzo interesujący wykład o życiu pszczół, produkcji miodu i jego walorach zdrowotnych,
strażacy tradycyjnie przyjechali „na sygnale” i dali młodzieży upust w gaszeniu pozorowanego pożaru, każdego unieśli wysoko na podnośniku i pozwolili wszystko „dotykać” z wyposażenia strażackiego,
– dołączyli do nas wozy policyjne z instruktażowym szkoleniem młodych ludzi z bezpieczeństwa w domu i na drodze.
Po tych emocjonujących wydarzeniach, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Mieroszowie, dali przepiękny koncert artystyczny. Były śpiewy, tańce i recytowanie wierszy. Myślą przewodnią występów była miłość do przyrody i zwierząt oraz zwrócenie uwagi na zanieczyszczanie środowiska naturalnego. Dzieci zaprezentowały również prace plastyczne wykonane specjalnie na tą okoliczność. Występ został nagrodzony gromkimi brawami i nagrodami rzeczowymi. Każde z dzieci otrzymało nagrodę i pamiątkę ze spotkania, dodatkowo na ręce nauczycieli i dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Mieroszowie przekazano od myśliwych kolejne podręczniki edukacyjne oraz słodycze. Dzieci zrewanżowały się dorosłym wręczając im własnoręcznie wykonane podziękowania a prezes ROD wręczył uczestnikom i sponsorom stosowne dyplomy. Jako koło łowieckie wręczyliśmy podziękowania dla: dyrekcji i grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Mieroszowie, członkom Rodzinnego Ogrodu Działkowego oraz strażakom za wspólną edukację młodzieży. Miło nam było usłyszeć z ust Burmistrza Mieroszowa pana Andrzeja Laszkiewicza słowa uznania i gratulacje pomysłu.
Myśliwi zaprosili młodzież do udziału w projekcie „Czasy na lasy”, który realizować będziemy we wrześniu 2013 roku ze środków pomocowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Po części oficjalnej rozpoczęto wspólne biesiadowanie przy ognisku i muzyce. Było pieczenie kiełbasek, napoje, ciasta i słodycze dla dzieci a dla dorosłych kawa. Wymieniano doświadczenia i opinie. Rodziły się kolejne więzi. Na zakończenie wszyscy zobowiązali się do kontynuowania tych spotkań i pracy na rzecz młodych ludzi. Radość ze spotkania widoczna jest na załączonych zdjęciach.

Dziękujemy sponsorom i organizatorom:
1. Kołu łowieckiemu KNIEJA Lubawka i jego prezesowi Henrykowi Kubieniec oraz Andrzejowi Kuncewiczowi, Robertowi Pastuszak, Zbigniewowi Radolińskiemu i Marianowi Matusikowi.
2. Dyrekcji i nauczycielom Publicznej Szkoły Podstawowej w Mieroszowie. Szczególne podziękowania składamy pani Dyrektor Elżbiecie Urbanik oraz Stanisławie Kędzi, Lucynie Wrona i Iwonie Grzeszczak.
3. Członkom Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Przyszłość” i ich prezesowi Adamowi Kołpak.
4. Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieroszowie i jej dowódcy Tomaszowi Mordoń.
5. Dziękujemy prezesowi SOPP Polska panu Waldemarowi Dworznik za słodycze.
6. Stowarzyszeniu Emerytów i Rencistów Policji Koło w Mieroszowie i jego prezesowi  Dariuszowi Kryska.
7. Wszystkim pozostałym, których nie wymieniliśmy, a ich wkład w przygotowanie występów artystycznych i uroczystości jest godny wyróżnienia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s