Galeria

Plac edukacyjny

Sobota 20.07.2013 roku to kolejny dzień prac na placu edukacyjnym ścieżki przyrodniczej Dobromyśl. Kolega Andrzej Kuncewicz wykorzystuje kolejne grupy zwiedzających do prac na rzecz poprawy estetyki tego miejsca. To już jego chyba kolejny szósty dzień mozolnej pracy w tym miejscu. Dzisiaj przybył z rodziną aby uprzątnąć skoszone trawy. W pracach skutecznie pomagali właściciele restauracji Rustykalna z Krzeszowa. Ania i Andreas to osoby przywykłe do prac fizycznych na rzecz społeczności lokalnej. Cieszy nas fakt, że rodziny tam odpoczywające, włączają się aktywnie do prac na rzecz tego miejsca. Jesteśmy mocno podbudowani postawą jednej z rodzin dzisiaj tam odpoczywającą. Część męska zadeklarowała pomoc w przemieszczeniu piasku do piaskownicy. Kolega Andrzej zorganizował sprzęt i już problem mamy z głowy. Piach jest tam, gdzie być powinien. Mało tego, ci uczestnicy zadeklarowali pomoc w przyszłości. Czekają tylko na telefon i ustalenie prac do wykonania. To jest dla nas i kolegi Janka Sopaty – leśniczego Leśnictwa Dobromyśl super nowina. Na pewno skorzystamy z tego dobrodziejstwa. Liczymy, że kolejne grupy tam odpoczywające pójdą tym śladem i zadeklarują pomoc w utrzymaniu porządku w tym miejscu (koszenie traw, grabienie i wywózka siana, przygotowanie drewna na ogniska. W końcu robimy to dla siebie. Jeżeli oddźwięk społeczny w postaci prac na rzecz tego miejsca będzie miał trwały charakter, na pewno powstaną tam inne obiekty, które pozwolą na bezstresowy pobyt na placu edukacyjnym. Mamy na myśli coś, co pomoże w załatwieniu „potrzeb fizjologicznych”. My deklarujemy pośrednictwo w przygotowaniu tematów i ich wcieleniu w życie. Na początek chcemy:
1. Coś zrobić z obskurnym punktem pomiarowym w centralnej części placu. Trzeba go obudować lub obniżyć do poziomu gruntu.
2. Chcemy postawić tam drewniane obudowy na worki foliowe do zbierania odpadów (tacki, papier, butelki po napojach).
3. Szukamy sposobu, jak udostępnić turystom obiekt i miejsce na potrzeby fizjologiczne.
4. Coraz więcej grup gra w piłkę na tym placu. Może postawimy tam małe bramki lub rozwiesimy coś do siatkówki?
5. Pilnie trzeba wykonać drugie ognisko w okolicy nowych stołów z zadaszeniem, osadzone w glebie i obłożone kamieniami.
Jeżeli któraś z grup chce wykonać jedno z tych zadań lub ma inne propozycje prac na rzecz poprawy estetyki tego miejsca, prosimy o zgłoszenie tego na adres e-mail: kniejalubawka@op.pl. My to przekonsultujemy z Nadleśnictwem Kamienna Góra – gospodarzem terenu i powiadomimy o sposobie realizacji. Umieścimy również relację z inicjatywy społecznej w kategorii „Zostaw ślad po sobie”
Na naszej stronie jest kilka relacji z tego miejsca, gdzie pokazujemy jak dużo osób zaczyna planować tam wypady weekendowe. A grzybobrania i edukacja młodzieży dopiero przed nami.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s