Galeria

Czasy na lasy – apele

W dniu 15.11.2013 roku gościliśmy w Szkole Podstawowej w Mieroszowie. Razem z myśliwymi w spotkaniu udział wzięli:
Dyrekcja, grono pedagogiczne, uczniowie szkoły,
Leśnicy z Nadleśnictwa Kamienna Góra,
Członkowie Pracowniczego Ogrodu Działkowego „Przyszłość” w Mieroszowie,
Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieroszowie,
Przewodniczący Rady Miasta Mieroszowa,
Przedstawiciel pszczelarzy.
Okazją do spotkania było podsumowanie na uroczystym apelu, uczestnictwa w projekcie „Czasy na lasy”. Dzięki determinacji i bezgranicznego zaangażowania pedagoga pani Stanisławy Kędzia i prezesa ROD pana Adama Kołpaka, udział w projekcie społeczności szkolnej i mieszkańców Mieroszowa stał się masowy i autentyczny. Te osoby zaprojektowały wiele imprez towarzyszących edukacji ekologicznej w ramach realizowanego projektu „Czasy na lasy”. Młodzież tej szkoły uczestniczyła masowo w projekcie . Również mieszkańcy masowo przybywali z rodzinami na teren zasadzeń, podejmując ekologiczne zobowiązanie. Przyznajemy, że nigdzie indziej nie było tyle spontaniczności i zaangażowania. Cieszy myśliwych udział władz miasta Mieroszowa w tej inicjatywie. Jesteśmy wdzięczni członkom ROD za materialne i duchowe wsparcie projektu. To dzięki ich oddaniu posadzone drzewka zabezpieczono przed zgryzaniem przez zwierzęta leśne, to oni oddali na cele projektu grunt, na którym mogliśmy dokonać zasadzeń z młodzieżą, zwłaszcza tą z klas pierwszych (to byłoby niemożliwe na terenach leśnych ze względu na bezpieczeństwo). Również członkowie ROD stworzyli na swoim terenie zamkniętym kolejny piękny plac edukacyjny, służący do edukacji i występów artystycznych. Dziękujemy dyrekcji, nauczycielom i wychowawcom za każdorazowe wzbogacenie naszych spotkań występami artystycznymi. Ich przygotowanie to duży wysiłek dla młodych ludzi i ich opiekunów.
Jak zawsze nasi przyjaciele przygotowali bogatą scenografię spotkania. Nie załamali się, kiedy dostali info, że ten rejon w dniu uroczystego apelu będzie pozbawiony zasilania elektrycznego. To dla wielu innych wystarczający powód, aby się załamać. Ale te „małe komplikacje” jak je określają, nie załamią społeczników z krwi i kości, dla których ekologiczne wyzwania zawsze były rzeczami nadrzędnymi. Skombinowali agregat prądotwórczy i dokończyli dzieło.
Głównym celem spotkania było wręczenie uczestnikom projektu w obecności pozostałych uczniów i znamienitych gości: Certyfikatów, odznak „Przyjaciel przyrody” oraz słodyczy. Uczniów i gości przywitała dyrektor szkoły. Na sali pięknie wystrojonej na tą okoliczność, zgromadzili się uczestniczący w projekcie oraz ich koledzy. Młodzież zaprezentowała bardzo ciekawy występ artystyczny, tematem bliski przesłaniu, jakie przekazaliśmy uczestnikom w czasie szkoleń. Były recytowane wiersze, śpiewanie zespołowe. Dyrekcja szkoły przygotowała dla zaproszonych gości piękne podziękowania, przedstawiono inicjatywy w których uczniowie PSP w Mieroszowie biorą udział, nadano tytuł „Przyjaciela szkoły” dla koordynatora projektu „Czasy na lasy”. Tego było tak dużo, że wrócimy do tych wydarzeń później, bo zasługują na zaprezentowanie ich internautom. Była również zaprezentowana na ekranie specjalnie przygotowana prezentacja z uczestnictwa w warsztatach. Po występach artystycznych i prezentacji przyszła kolej na koordynatora projektu, który podsumował udział szkoły w projekcie, podziękował dyrekcji i kadrze pedagogicznej za aktywny udział oraz przedstawił kilka liczb o uczestniczących, wspomagających działania i plantacji z zasadzonymi drzewkami. Zaprezentowano tablice z uczestnikami, które zostaną po apelach zamontowane na stelażach w sąsiedztwie plantacji. Wspólnie z przedstawicielem Nadleśnictwa Kamienna Góra wręczyliśmy podziękowania dyrekcji, pedagogom najbardziej zaangażowanym w edukację ekologiczną, kopie tablic „Czasy na lasy” oraz młodzieży Certyfikaty, odznaki „Przyjaciel przyrody” i słodycze. Słodyczami poczęstowano również pozostałe dzieci uczestniczące w apelu. Młodzież wręczyła gościom podziękowania za ciekawe zajęcia. Również prezes ROD wręczył zaproszonym podziękowania za aktywny udział i wsparcie duchowe projektu a głównego mentora panią Stanisławę Kędzia wyróżniono wspaniałym bukietem róż. To podziękowanie za niebywałe poświęcenie na rzecz projektu. Występ artystyczny przygotowany przez pedagogów i uczniów, wzbogacił duchowo i artystycznie projekt „Czasy na lasy”. To było najlepsze i najpiękniejsze podziękowanie dla organizatorów edukacji przyrodniczej. Wrócimy niebawem dodatkowo do tego spektaklu.
Również dzisiaj wręczyliśmy Certyfikaty i słodycze uczestnikom warsztatów edukacyjnych „Czasy na lasy” z ZSZiO w Kamiennej Górze. Ten tydzień jest mocno absorbujący w szkołach powiatu kamiennogórskiego. Wiele szkół rozpoczęło realizację projektów własnych z różnych dziedzin. „Wciśnięcie” się z apelami to duże wyzwanie dla koordynatora. Udało się w sposób skromniejszy wręczyć Certyfikaty i słodycze dla uczestników projektu „Czasy na lasy” z ZSZiO w Kamiennej Górze.
Ta uroczystość w klasie Im przyniosła niespodziewane, bardzo pozytywne reakcje. Wręczanie podziękowań dla dyrekcji szkoły i kadry pedagogicznej młodzież nagradzała gromkimi brawami. Nie było inaczej przy wręczaniu Certyfikatów i słodyczy. Młodzi ludzie każdorazowe przekazanie Certyfikatu przyjmowali oklaskami. Był to miły gest dla wyróżnionych i realizatorów projektu „Czasy na lasy”.
Były to ostatnie działania projektowe. Teraz pozostało nam śledzić wzrost posadzonych drzewek i korzystać na co dzień z przekazu ekologicznego. W kuluarach rozmawialiśmy o tym, co dalej. Na razie musimy wszyscy odpocząć. To był niesamowity wysiłek, w końcu obsłużyliśmy prawie pół tysiąca uczestników: uczniów, wychowawców, opiekunów, członków różnych organizacji, leśników, myśliwych i wiele osób prywatnych. Były dodatkowo spotkania w Przedszkolach. Był też mocny przekaz medialny. Jesteśmy dumni, że udało nam się pozyskać do realizacji projektu „Czasy na lasy” tak wielu sprzymierzeńców. Wszystkie te osoby postaramy się wymienić z imienia i nazwiska, wymienimy organizacje i instytucje – ale to później. Oddzielnie wrócimy do występów dzieci z PSP w Mieroszowie, one zasługują na popularyzację i nagłośnienie.
Dziękujemy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s