Galeria

Terminologia łowiecka – ŁOSIE

Rozpoczynamy na naszej stronie przybliżenie terminologii łowieckiej. Części myśliwym  dla przypomnienia, innym dla poznania. Będą to fragmenty przypisów z książki „Terminologia Łowiecka” autorstwa Piotra Gowina. Więcej o autorze i portalu Poradnik Łowiecki czytaj tutaj:

Łoś – należy do zwierzyny płowej i jest największym ze wszystkich jeleniowatych. Byki osiągają do 400 a niekiedy do 500 kg masy ciała. Klępy (łosze) są zdecydowanie mniejsze. Łosie wyróżniają się długimi badylami, które ułatwiają im poruszanie się w terenie bagnistym. Spłoszony łoś porusza się skroczem, przestawiając jednocześnie oba badyle raz z lewej a raz z prawej strony. U starszych byków widoczna jest grzywa i broda. Rosochy dorosłych byków przyjmują formę półłopat lub łopat. Z łopat wyrastają pasynki. Stare byki od młodych możemy czasami odróżnić również po portkach. Kolor sukni byków i klęp nie ma wielkich różnic. Podobnie suknia zimowa i letnia są kolorystycznie podobne. Łosie żyją w niewielkich chmarach. Starsze byki są samotnikami i utrzymują się z dala od chmar. Bukowisko odbywa się we wrześniu. Po tym czasie dojrzałe klępy są pobukane. Łoszaki przychodzą na świat w maju lub na początku czerwca. W okresie bukowiska byki przyjmują pozę zwaną flemen i wciągają pyzą woń rujnej klępy. W tym czasie byk często rży, postękuje, parska i chrapie. Łosie lubią zażywać kąpieli i nurzać się w błocie.
Badyle – nogi.
Badylarz – byk o porożu innym niż łopaty. Byki mogą przybierać formę szóstaka, ósmaka, dziesiątaka, dwunastaka albo łopatacza.
Broda – narośl skórna na szyi.
Łopaty – forma poroża.
Łopatacz – byk z łopatami.
Łosza – samica.
Łoszaki – młode.
Łyżki – uszy.
Pasynki – wyrostki palczaste na łopatach.
Pędzel – pęk dłuższych włosów przy narządach rodnych samców zwierzyny płowej.
Portki – jaśniej ubarwiona sierść na udach łosi.
Suknia – sierść.
Świeca – oko.
Tyki – poroże na którym wyrastają odnogi.
Łosie

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s