Galeria

Konferencja łowiecka

W dniu 15 stycznia 2019 roku uczestniczyliśmy w naradzie łowieckiej w Łagowie/k. Zgorzelca. Organizatorem spotkania myśliwych, leśników i rolników była Dolnośląska Izba Rolnicza. Motto przewodnie – walka z ASF i rola myśliwych w zwalczaniu tej choroby. Ponadto przekazano nam informacje w sprawach:
– podziału województwa na obwody łowieckie, zasady, terminy,
– zwierzęta chronione i ich wpływ na gospodarkę rolną (wilki, bobry),
– realizacja planów łowieckich i stan redukcji dzika,
– szkody łowieckie i ich likwidacja.
Temat ASF-u wraca jak trauma, choroba się rozwija, nie widać końca. Ostatnie medialne doniesienia, wzajemne oskarżania nie wróżą dobrze na przyszłość. Przy takim jazgocie, nietrafionych rozwiązaniach legislacyjnych i trwaniu przy swoich racjach nie osiągniemy zadawalających efektów. I na tym koniec. Myśliwi, róbmy to, co do nas należy wg naszej wiekowej mądrości. Dzika musimy zredukować!!!
Trochę zmieniony jest pogląd na sprawę po ostatnich doniesieniach prasowych. ASF zaatakował Węgry, Rumunię i Belgię – wcześniej Czechy. To dowodzi, że tak naprawdę wirusa roznosi człowiek!!!
Wróćmy do Belgii (rdzenna UE). Tam jest przerażenie, bo ten kraj zakończył sukcesem w 1984 roku walkę z ogniskami ASF. Minęło ponad trzydzieści lat i znów trzeba rozpocząć kolejną walkę. Ciekawe są hipotezy „przywleczenia” wirusa do tego kraju. Cytujemy za Tygodnik Poradnik Rolniczy:
„Martwe dziki zostały znalezione w obozie Lagland niedaleko miejscowości Arlon (baza wojskowa). Jeden z pierwszych przypadków ASF został stwierdzony 21 września. Dzik był w stanie znacznego rozkładu. Według belgijskich mediów, zwierzę było martwe od czterech tygodni, co wskazuje, że był to jeden z pierwszych przypadków choroby w tym kraju.Początkowo winę za przywiezienie wirusa do Belgii zrzucano na kierowców ciężarówek z Europy Wschodniej. Odkrycie zakażonego dzika na terenie bazy wojskowej przyczyniło się do zwrócenia uwagi na nową teorię dotyczącą źródła infekcji. Kilka tygodni temu w bazie wojskowej w Lagland stacjonowali żołnierze z Polski i Czech. Możliwe jest jednak, że ASF przywieźli żołnierze belgijscy, którzy brali udział w ćwiczeniach w państwach bałtyckich. Niezależnie od tego belgijskie ministerstwo obrony uspokaja, że podjęło niezbędne działania w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa”.
Więcej czytaj tu:
Kolka fotek z konferencji:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s