Galeria

Spotkanie myśliwskie

W dniu 25 stycznia 2019 roku gościliśmy w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas DL w Jeleniej Górze. Opiekunowie poprosili nas o myśliwskie spotkanie i przedstawienie uczestnikom naszych najnowszych działań w zakresie walki z ASF, pracę na rzecz przyrody, propagowania kultury łowieckiej i działań na rzecz społeczności lokalnych.
Zaproszenie przyjęliśmy z pewnymi obawami, bo to środowisko jest nam obce. Nigdy wcześniej nie rozmawialiśmy z ludźmi, którzy w wyniku choroby nie mogą sprawnie fizycznie i umysłowo funkcjonować. Są to ludzie z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi jak: schizofrenia, zaburzenia nastroju, depresje, zaburzenia lękowe, inne. Takie ośrodki pomagają im w rehabilitacji i oferują uczestnikom możliwość integrowania się z innymi ludźmi. Biorą także udział w różnorodnych zajęciach mających na celu rozwój umysłowy oraz ograniczenie negatywnego wpływu choroby na życie. Ośrodek wyjątkowo bogato wyposażony z niesamowicie oddaną kadrą opiekunów (psycholodzy, lekarze, rehabilitanci).
Przejdźmy do rzeczy. Uzbrojeni w wiedzę o ośrodku i podopiecznych postawiliśmy na bezpośredni kontakt z uczestnikami oferując im aktywny udział w spotkaniu, łącznie z wykonaniem drobnych prac manualnych. Po przedstawieniu programu i rozmieszczeniu eksponatów (zwierzęta, literatura edukacyjna, elementy drewniane karmników i budek lęgowych dla ptactwa) zagajamy i przechodzimy do meritum, a tu z sali pytania: proszę Pana, dlaczego chcecie odstrzelić dziki, dlaczego na szeroką skalę wycinamy drzewa, dlaczego nie ma ptaków małych, dlaczego……. Itd. Szok, niedowierzanie. Przecież my też takie pytania zadajemy sobie w naszym „zdrowym” środowisku. Łapiemy kontakt, wyjaśniamy, informujemy, podejmujemy dialog tam, gdzie nasze odpowiedzi nie są akceptowane. Spotkanie się rozkręca. Miało trwać do 30 min. A tu za nami dwie godziny i nie widać końca dyskusji!!! Na szczęście opiekunowie wcześniej ustalili godzinę obiadu, która po 2,5 godzinach przerywa spotkanie.
W trakcie naszego spotkania przedstawiliśmy zgromadzonym w formie przyswajalnej:
– strukturę PZŁ, liczebność i aktualne zadania,
– pracę komisji problemowych oraz osiągnięcia w krzewieniu przyjaznego środowisku stylu życia,
– aktualne zadania nałożone na związek w zakresie redukcji populacji zwierząt i walki z ASF,
– współpracę myśliwych z leśnikami i organizacjami samorządowymi,
– rolę lasów, drzew, ptaków i zwierząt we wzajemnych relacjach z człowiekiem,
– wpływ ekspansji rolniczej na środowisko.
W trakcie warsztatów praktycznych zmontowaliśmy karmnik oraz budkę lęgową dla ptactwa, które we właściwym czasie zostaną rozmieszczone na terenie ośrodka.
Zostawiliśmy wiele materiałów edukacyjnych i zadań przyrodniczych do rozwiązania. Odznaczyliśmy aktywnych skromnymi nagrodami rzeczowymi. Na zakończenie pozostawiliśmy wiele trofeów łowieckich (tyki jelenie, parostki sarny rogacza), prosząc podopiecznych o wykonanie z nich ciekawych wyrobów użytkowych – opiekunowie ocenili ten gest bardzo pozytywnie, bo angażuje środowisko do pracy i pomaga zapomnieć o depresji. Ten ośrodek ma bogato wyposażoną pracownię do prac ręcznych. Może te kompozycje uda się sprzedać na aukcjach charytatywnych?
Odnieśliśmy wrażenie, że to nie ostatnie nasze spotkanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s