Galeria

Kategoryzacja obwodów

W woj. dolnośląskim rozpoczął się proces ustalania kategoryzacji obwodów łowieckich. Spektakl jednostronny przed komisją reprezentującą Urząd Marszałkowski, Lasy Państwowe, Izby Rolnicze i przedstawiciela ZO PZŁ.
Ktoś wymyślił współczynnik 0,2 dla jeleni ( dwa lata wcześniej dla obwodów leśnych wynosił 0,5). To spowodowało, że dyskusja na temat innych czynników decydujących o zaliczeniu obwodu do określonej kategoryzacji nie ma sensu. Rozporządzenie MŚ z dnia 12 marca 2019 r. wydało wyrok na wiele kół łowieckich. Nikt nie neguje, że w wyniku zwiększonego pozyskania zwierząt należy zapłacić zwiększony podatek. Ale ten zwiększony podatek powinien dać szansę działania.
W naszym przypadku czynsz dzierżawny zwiększono o 700%!!! Dodajmy likwidację szkód łowieckich, inne obligatoryjne opłaty i zaczyna być niewesoło. Należymy do kół, które mocno integrują się z mieszkańcami, wspieramy inne organizacje, prowadzimy w szkołach edukację ekologiczną i co najważniejsze – na prośbę rolników i Lasów Państwowych włączyliśmy się mocno do redukcji Jelenia. Teraz płacimy za nadgorliwość. Musimy zapomnieć o promocji łowiectwa, o młodzieży, o wspieraniu najuboższych (tak – jako jedyni w okolicy włączyliśmy się do Szlachetnej Paczki). Dzisiaj zaczynamy walczyć o przetrwanie.
Ten inny sposób ustalania kategoryzacji nie ma nic wspólnego z rzetelną analizą obwodów, czynników polepszających walory jak powierzchnia, lesistość, łąki śródleśne i przyleśne, obecność ostoi zwierzyny  lub obniżających walory jak ciągłość obwodu, penetracja obwodu przez ludzi, wielkość sieci dróg publicznych czy powierzchnia pól uprawnych. Chodzi o drenaż finansów kół łowieckich. Przy okazji zapomina się, że myśliwi z własnych środków wykonują większość prac a prowadzenie polowań (dojazd na polowania, transport zwierzyny, amunicja, broń, samochody, badanie weterynaryjne, odzież, przyrządy optyczne i wiele innych) to wydatki pokrywane w całości przez polujących. Dziś do oceny kategorii obwodu łowieckiego przyjęto tak naprawdę  dwa kryteria – pozyskanie jeleni i bardzo niski poziom punktowy dla obwodu bardzo dobrego. To spłaszczenie spowodowało, że pojawiły się w większości dwie kategorie obwodów – dobre i bardzo dobre, pomimo wyróżnienia w Ustawie Prawo łowieckie pięciu kategorii. Uczulam myśliwych na pewne stwierdzenia komisji, że  będzie można wystąpić o zmianę kategoryzacji, jeżeli pozyskanie zwierzyny zmniejszy się. Prawo łowieckie w art. 27 pk7 7 przewiduje zmianę kategoryzacji tylko w trzech przypadkach: klęski żywiołowej, masowego upadku zwierząt i zmiany granic obwodu. Nie ma tam zapisu o zmniejszeniu pozyskania.
Wielu z nas dowiedziało się przy okazji się, że ma obwód Łowiecki większy np. o 1000 ha!!! W naszym przypadku to jest z 4471 ha na 5300 ha po zastosowaniu wyłączeń!!!! Odpowiedź – bo taki jest. Kuriozum.

Powyższe jest spostrzeżeniem administratora na temat kategoryzacji i nie jest opinią członków K.Ł. Knieja Lubawka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s